درباره کنفرانس

در حوزه علوم بهداشتی، توانبخشی فرآیندی است که در آن به فرد توانخواه کمک می‌شود تا حد امکان کارکرد  از دست رفته خود پس از یک واقعه، بیماری یا آسیب را مجددا به دست آورد.  از این رو توانبخشی فرآیندی پویا، مستمر و منسجم است که مداخلات پزشکی، اجتماعی، روانی و معنوی لازم را برای افراد با نیازهای ویژه با هدف بهبود، سازگاری، توانمندی، رضایتمندی و خشنودی و در نهایت تعامل و ارتباط کارآمدتر آن­ها با دنیا تدوین می­کند.  توانبخشی حوزه علمی بسیار وسیعی در مجموعه خدمات بهداشتی درمانی محسوب می شود که یکی از رشته های  نسبتا جدید و نوپای آن "مشاوره توانبخشی" است.

 مشاوره توانبخشی حرفه ای است انسان یاور و کلی نگر  که طی آن مشاور به افراد توانخواه کمک می کند تا با پیامدهای منفیِ فردی، خانوادگی، شغلی و اجتماعی ناشی از  آسیب های جسمی، شناختی، روان شناختی و  اجتماعی مواجه شده و تا حد امکان بر آنها غلبه کرده و به حداکثر استقلال، یکپارچگی و مشارکت خود در جامعه دست یابند. مشاوران توانبخش  تنها مشاوران حرفه ای هستند که به منظور خدمت کردن به طیف وسیعی از افراد دارای نیاز های ویژه( توانخواه)،  آموزش تخصصی دیده اند. در ابتدا توجه مشاوران توانبخش  بر روی معلولین بزرگسال بود اما امروزه نیاز به خدمات مشاوره توانبخشی برای افراد با نیازهای ویژه در تمام گروه­های سنی گسترش یافته است.

مشاوران توانبخشی از طیف گسترده ای از مهارت ها و ابزارها از جمله مداخلات روانشناختی، حرفه ای، اجتماعی و رفتاری استفاده می کنند تا افراد با نیازهای ویژه کنترل بیشتری بر زندگی و نیل به اهدافشان بدست آورند. جمعیت های دارای نیازهای ویژه نظیر افراد مبتلا به برخی انواع ناتوان کننده اختلالات روانپزشکی، مبتلایان به بیماری های سخت درمان مانند سرطان، ام اس، سل، ضایعات نخاعی، فلج مغزی،آسیب های اجتماعی نظیر بد سرپرست و بی سرپرستی، بزهکاری، اعتیاد و  حتی افراد درگیر برخی مشکلات تحولی نظیر اختلالات یادگیری، اختلالت فراگیر رشد، مشکلات ایام کهولت از جمله  مخاطبین خدمات تخصصی مشاوره توانبخشی محسوب می شوند. در راستای اهداف راهبردی  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمینه توسعه  خدمات سطوح سه گانه پیشگیری می توان از  ظرفیت فارغ التحصیلان مشاوره توانبخشی در توسعه سلامت عمومی و اجتماعی و پیشگیری از بروز و شیوع مشکلات ناشی از آسیب های جسمی و روانی اجتماعی استفاده کرد.

با توجه به نوپا بودن این رشته حرفه ای در جامعه ایران و البته کاربردی و مورد نیاز بودن آن، ضرورت استقرار امکانات علمی به منظور افزایش انگیزه و ترویج فعالیت های علمی برای شناسائی  افراد دارای نیاز های ویژه و نیز  سنجش و ارزیابی پویای شرایط و نیاز های آنها، تلاش برای انطباق خدمات فعلی با این نیاز ها از طریق نقد علمی و حرفه ای ایده ها، اصول، روش ها و فنون رایج و توسعه مستمر آنها بطور روزافزونی احساس می شود. از این رو،  پیشنهاد برگزاری نخستین گنگره مشاوره توانبخشی در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با همکاری سایر دانشگاه و نیز سازمان های مرتبط با ارائه خدمات به افراد دارای نیاز های ویژه  تدوین و ارائه گردیده است.

.

 

اطلاعیه‌ها